Текст: Станислава Айви
Фотография: Epic Dram
Легендата за Робин Худ, бродил из Шеруудската гора, ограбвайки богатите, за да дава на бедните, винаги е привличала малки и големи. Появата на героя датира от началото на XX век, а първата версия на историята е през 1912 г. и десет години по-късно има своята холивудска премиера. С участието на Дъглас Феърбанкс, това е един от най-скъпите филми на 20-те години. Следват няколко други версии през 30-те и 40-те, като "Принцът на крадците" от 1948 г. е заснет с технологията Cinecolor, която не може да възпроизвежда зеления цвят. През 1953 г. екипът на BBC създава телевизионна версия, през 1971 г. идва и първата комедийна такава.
Най-големият хит до днес е "Робин Худ: Принцът на крадците" от началото на 90-те с Кевин Костнър, Морган Фрийман, Крисчън Слейтър и Алън Рикман. Рикман е може би най-известният шериф на Нотингам, но отказва ролята два пъти, преди да му предложат пълна свобода с героя. По-късно споделя, че е счупил над 10 саби в бойните си сцени с Кевин Костнър. Филмът печели над 390 милиона долара, а песента (Everything I Do) I Do It for You на Брайън Адамс оглавява класациите 16 седмици. Следващите години Ръсел Кроу и Тарън Еджертън също се нагърбват с тази роля, но акцентът на Кроу е критикуван във версията на Ридли Скот, докато този с Еджертън, независимо от Джейми Фокс и Джейми Дорнан, е просто слаб филм. Всички обичат Робин и може би заради това Epic Drama представя новата мащабна историческа поредица "Робин Худ". Действието се развива през 1186-а в разкъсана от напрежение Англия, където саксонците живеят под тежестта на норманското владичество. В центъра на историята стои млад мъж, който ще се превърне в символ на съпротивата. В ролята на Робърт от Локсли – бъдещия Робин Худ – влиза Джак Патън, млад, 27-годишен австралийски актьор.
Tой пресъздава герой, който не е роден легенда, а е изкован от болка и загуба. След като баща му е екзекутиран от безмилостния шериф на Нотингам, Робърт поема по пътя на отмъщението – избор, който го отвежда дълбоко в гората Шерууд и го превръща в бунтовник. Срещу него застава Шон Бийн като шерифа на Нотингам. Той не е еднопластов злодей, а сложен персонаж, опитващ се да задържи контрола в нестабилна страна. Ключова фигура в двореца е и героинята на Кони Нилсен, позната на света като Лусила в "Гладиатор", а по-късно и като кралица Хиполита в "Жената чудо". Именно нейната героиня разпознава потенциала на Мариан и я въвлича в опасна игра на политика, съюзи и тайни мисии. "Робин Худ" е мащабно, интелигентно и емоционално приключение, което съчетава историческа достоверност с психологическа дълбочина и нов фокус върху връзката между Робин и Мариан. Срещам се с усмихнатия Джак да си поговорим за неговия Робин.
Здравей, Джак, приятно ми е да се запознаем. Винаги съм била голям фен на Робин Худ във всяка версия, която съм гледала, и много ми допадна твоята. Какво е усещането да влезеш в ролята на толкова добре познат персонаж?
О, благодаря, и на мен ми е приятно да се запознаем. Много се радвам да чуя, че си фен. За мен беше голяма чест да бъда избран за тази роля. Много от моите герои са играли този персонаж, така че бях едновременно притеснен и развълнуван. Беше предизвикателство, но мисля, че вълнението ми да играя Роб надделя над всякаква нервност. Чувствах се късметлия и се подготвях.
Каква беше първата ти реакция, когато се видя в грим, костюм и с различна прическа?
Мисля, че просто започнах да се смея. Понякога в странни ситуации човек реагира така. Сложих качулката, погледнах се в огледалото и пак се разсмях, защото не можех да повярвам. Винаги е хубаво човек да се посмее, особено в света на Робин Худ, където нещата могат да станат напрегнати. Един от любимите ми варианти всъщност е "Мъже в чорапогащи".
Ах, да! Имам го на DVD. Знам го наизуст, гледала съм го много пъти. Но коя версия беше твоята любима, докато се подготвяше за ролята? Изобщо използва ли някакви препратки?
Не. Преди да започнем снимките, попитах дали трябва да гледам всички версии на Робин Худ. Казаха ми "не", тъй като се опитваме да направим нещо различно. "По-добре не гледай нищо и се довери на инстинкта си." И така направихме. Мисля, че беше правилното решение. Разчитах само на себе си. Вдъхновявах се от други неща, но не и от предишни изпълнения на Робин Худ.
Знам, че сте снимали в Сърбия и е било доста студено. Какво беше преживяването и как успяхте да изградите този свят?
Много ми хареса в Сърбия. Да, беше студено, но аз съм от Австралия, така че всичко ми е студено. Снимахме на реални локации в 95% от времето, а сръбската природа е просто прекрасна. Всеки ден беше нова гора, нов пейзаж. Много различно от Австралия, което ми хареса, защото създаваше усещане за отделен свят. Това определено помогна.
Стрелба с лък, езда, опита ли странна храна?
Хареса ми да се потопя напълно в този свят. Сечене на дърва, работа с ръце – беше страхотно. Имах страхотен каскадьорски екип. Исках да правя колкото може повече каскади и да стана добър в стрелбата с лък, боравенето с меч и ездата. Те бяха много търпеливи с желанието ми да тренирам дълго. Всички имахме една и съща нагласа – да станем по-добри, да оставим телефоните и да живеем в природата. Беше нереално и невероятно преживяване.
Срещала съм и Шон Бийн – много мил човек и изключителен актьор. Как беше да работиш с него?
Страхотно. Научих много от него. Той е земен човек, отделя време за по-младите актьори и е много внимателен, когато говори с теб. Има страхотно чувство за хумор. Възхищавам му се не само като актьор, но и като човек. Нямахме много сцени заедно, защото шерифът и Робин Худ рядко се срещат, но моментите ни заедно бяха страхотни. Особено снимките на сцената с мечовете в осми епизод бяха изключително забавни. Същото е и за Кони Нилсън – тя има силно присъствие и е щедра към по-младите актьори. Въпреки дългия си опит остава любопитна и отворена, както всички нас. Късметлии сме, че именно Шон и Кони бяха част от този проект – те са не само изключителни актьори, но и прекрасни хора, които искат най-доброто за сериала.
А какви бяха реакциите досега? Имаш ли любим коментар от някого – може би от семейството ти, макар че те понякога могат да бъдат доста критични?
Да, един приятел ми се обади и каза: "Това не беше ти на коня". Аз му отвърнах: "Да, бях аз". А той: "Не, не беше". И аз: "Казвам ти, аз бях!". Тогава той каза: "Наистина? Не беше зле". И аз: "Благодаря ти, приятелю". Хубаво е, когато можеш да докажеш на приятелите си, че грешат, и да кажеш "ха-ха, това бях аз". Много е приятно да виждам реакциите на приятелите и семейството ми, особено на баба ми и дядо ми. Това да ме гледат на екран е един от най-хубавите подаръци за тях.
Сигурна съм. И сега, когато голяма част от света вече е гледала целия сезон – получи ли нови предложения за работа или... предложения от жени?
От жени? Не, всъщност не. Аз съм с партньорката си. Гледахме сериала
заедно и много се смее, тя също е актриса. Това, което наистина ценя, е уважението от други актьори, особено от такива, на които се възхищавам.
Когато дойдат и ми кажат "браво", това е много удовлетворяващо. Но иначе, целувки от майка ми, от лелите ми, от баба ми.
Сигурно не ви позволяват често, но ако можеше да вземеш нещо от снимачната площадка, какво би било?
Исках да взема лъка и стрелите, но не можех да ги върна в Австралия. Харесват ми и ризите му – белите ризи отдолу са доста готини. Запазих си обаче огърлицата, която носи – тази, която баща му му е дал. Казаха ми, че трябва да я върна за втория сезон, така че няма да я забравя. Даже е точно тук. Гледам я в момента.
"Робин Худ" се излъчва по Epic Drama с премиерен епизод всеки понеделник.